Eyüp Sultanda Mevlüt

Özel Günleriniz İçin Eyüp Sultan
Eyüp Sultan Yemek Fırsatları

Eyüp Sultanda Mevlüt

Mevlitleriniz İçin Eyüp Sultan

Mevlit, doğum anlamına gelen ve aynı zamanda Peygamberimiz Muhammed Mustafa’nın hayırlı doğumunu ve risaletini anlatır. Aslı Mevlid-i Şerif olan Mevlit, günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde sadece doğum olduğu zaman değil, doğum olayının haricinde kandillerde ve ölüm zamanı da cenaze ardından cenazesi olan kişi tarafından cenazenin üstünden geçen belli sürelerde okutulmaya başlanmıştır. Bunun yanında artık doğum, ölüm ve kandillerin yanında sünnetlerde, askere gidenin ardından da okutulmaktadır.

Mevlit, isterseniz evinizde isterseniz camilerde okunabilmektedir. Ancak Mevlit’in en güzel insanın içine işlediği, kendinden geçirdiği yer ise konumundan, tarihi dokusundan ve manevi atmosferinden dolayı Eyüp Sultan’dır. Özellikle Eyüp Sultan’da mevlüt okutmak hemen herkesin arzu ettiği bir durumdur. Özellikle Eyüp Sultan’ın simgesi haline gelen Eyüp Sultan Camii’nde okutulan mevlüt insanı kendinden geçirmektedir. Bunun yanında mevlüt okutabileceğiniz, mevlüt organizasyonu düzenleyebileceğiniz mekanları da Eyüp Sultan’da keşfetme imkanına sahip olursunuz.

Mevlitlerde neler yapılır?

  • Kuran-ı Kerim okunur, salavatlar getirilir.
  • Dünyayı terk edenlerin geçmişlerine rahmet okunur, geride kalanlara hayır dualar edilir.
  • Mevlit’e gelenlere Yasin-i Şerif Kitabı, kokulu teşbihler, mevlüt şekeri, yeme içme ikramları dağıtılması da gelenek haline gelmiştir.

Mevlit, kandillerde, doğumlarda ve ölüm sonrasında belli günlerde okutulmaktadır. Ancak dinimize göre mevlüt, farz, vacip ya da sünnet sayılmamaktadır. Fakat insanları yakınlaştırdığı, akraba ve komşuluk bağlarını sıklaştırdığı için insanlar tarafından okutulması çok önemli hale gelmiştir. Okutulan mevlütler, insanları birbirine yaklaştırırken aynı zamanda Kuran-ı Kerim’in okunması ve bunu geniş kitlelere duyurulması da önemlidir. Mevlit, genellikle belli günlerde yapılması gerekir diye bir kanı oluşmuştur. Ancak yine de istenildiği zaman insanların beraberce bir şeyler yapması, Allah’a yakınlaşması adına ve bu dünyadan göçüp giden ya da doğan kişiler için okunması gelenek haline gelmiştir.

Günümüzde oldukça yaygın halde yapılan mevlüt okumalarının birçok faydası vardır. Ortadan kaybolmaya yüz tutan akrabalık ve komşuluk ilişkileri sağlamlaşmaya başlar. İnsanlar birbirlerine daha yakın ve samimi olurlar. İnsan ilişkileri, akrabalık ve komşuluk ilişkileri daha da gelişmeye ve sağlamlaşmaya başlar. Özellikle çoğu zaman kopma noktasına gelen aile bağları da yapılan mevlütler sayesinde daha da sağlamlaşmaya ve insanları birbirlerine yaklaştırmaya imkan tanımaktadır.

Bir cevap yazın